Tisková konference Nové přístupy k hospodaření na rybnících

Autor: Lenka Kröpfelová, Publikováno: 2. května 2023 13:49

Rádi bychom Vás pozvali na tiskovou konferenci prezentující nové přístupy k hospodaření na rybnících.

Dlouhodobě se snažíme hledat odpovědi na otázky:

  • Lze přírodě blízké rybářské hospodaření využít jako nástroj pro ochranu cenných rybničních ekosystémů?
  • Může jít ekonomický zisk ruku v ruce se zvýšením biodiverzity nebo stojí proti sobě?
  • Lze najít společnou řeč mezi vlastníky a uživateli rybníků a zájmy ochrany přírody?
  • Mohou určité kompromisy na obou stranách vést ke zlepšení stavu rybníků jako ekosystémů?
  • Je využití alternativních obsádek na rybnících se zvláštním statutem ochrany přírody cestou ke zlepšení stavu ekosystémů?
  • Mohu šetrně hospodařit na rybnících a přesto nebýt ztrátový?

Kdy: 10.5.2023 v 10 hodin.

Kde: Rabenštejnská věž (1. patro), Panská 207/4, České Budějovice

Kontaktní osoba: Ing. Lenka Kröpfelová, Ph. D, (mobil: +420 724 154 828)
Předem děkuji za potvrzení účasti do úterý 9.5.2023 do 09:00 na mail: kropfelova@enki.cz

Na všechny vaše otázky zodpoví erudovaní odborníci ze společnosti ENKI, o.p.s. Třeboň a z Jihočeské univerzity, Fakulty rybářství a ochrany vod v Českých Budějovicích:

Ing. Marek Baxa, Ph.D. – ředitel ENKI, o.p.s., hydrobiolog

Ing. Petr Hanzlík – vědecký pracovník ENKI, o.p.s., hydrobiolog

Ing. Ján Regenda, Ph.D. – akademický pracovník FROV JČU, laboratoř aplikované hydrobiologie

Od loňského roku hospodaříme v jižních Čechách, Brdech a na Karlovarsku na deseti rybnících s různými limity z hlediska ochrany přírody – ať už jde o umístění v chráněné krajinné oblasti nebo přírodní rezervaci či o národní přírodní památku.

Pro každou lokalitu vybíráme vhodný způsob hospodaření zohledňující stav konkrétního ekosystému. Jednotlivé způsoby hospodaření přitom mohou být dramaticky rozdílné. Vždy záleží, čeho chceme dosáhnout: k potlačení invazních druhů ryb je vhodný chov dravých ryb, jako je štika nebo candát. Naopak nasazení býložravých ryb, například amurů, pomůže v rybníce potlačit expanzivní druhy rostlin. Rybí obsádky musí být ve správném druhovém složení i velikosti. Tímto způsobem můžeme zvýšit biodiverzitu a zároveň zajistit, aby byl chov v daném rybníce ziskový.

Jako bonus v tomto přístupu k hospodaření vyhledáváme a identifikujeme původní populace ohrožených nebo ustupujících druhů ryb. Díky umělému či poloumělému výtěru pak vracíme do přírody dříve běžné druhy jako karas obecný, hrouzek obecný, slunka obecná nebo střevle potoční.

První odběry vody v roce 2023 (CHKO Brdy)

Autor: Petr Hanzlík, Publikováno: 16. března 2023 13:15

Dne 15.3.2023 byly na rybnících v CHKO Brdy provedeny první odběry vzorků vody pro základní monitoring. Tento monitoring zahrnuje: určení fytoplanktonu a zooplanktonu, fyzikálně-chemické vlastnosti vody a obsah rozpuštěných živin. Odběry byly provedeny na rybnících Kolvín, Výtažník, Šindelka, Gricák a Ledvinka.

Záchrana meteorologické stanice.

Autor: Petr Hanzlík, Publikováno: 16. března 2023 12:46

Silný vítr, který v pondělí 11.3.2023 dosahoval v nárazech až 70 km/h, převrátil meteorologickou stanici na rybníku Kolvín. Nehodu urgentně řešíme aby byla co stanice nejdříve uvedena do provozu a byla zachována kontinuita měření.

Video

Vyřezávání náletových dřevin

Autor: Luboš Pechar, Publikováno: 2. února 2023 17:36

Dne 1.2.2023 bylo na rybnících Výtažník, Šindelka, Gricák a Ledvinka provedeno vyřezání náletových dřevin (zejména olše) a křovin (zejména ostružiníku). V rámci projektu tuto akci realizovala Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, jejíž studenti si v rámci praxe zdokonalili dovednosti s obsluhou motorové řetězové pily a křovinořezu.

Zábrana proti vniknutí invaznich drůhu do NPP Vizír

Autor: Petr Hanzlík, Publikováno: 19. ledna 2023 15:06

Národní přírodní pamatká Vizír se dlouhodobě potýká s invazí slunečnice pestré (Lepomis gibbosus), sumečka amerického (Ameiurus nebulosus) a střevličky východní (pseudorasbora parva). Toto má negativní vliv na celý ekosystém, zejména na vodní bezobratlé.

Abychom zabránili vniku těcho druhů z povodí, nechali jsme vyrobit speciální zařízení, instalované na přitoku do rybníka. Toto zařízení se skládá:

  • z dvouřadého hradíka
  • mříže o světlosti 1cm
  • rámu na upevnění rukávu ze síťoviny o světlosti ok 4 milimetrů a celkové délce 10 metrů.

Mříž nas vstupu zabraňuje vniknutí větších objektů (klacky, listí) a živočichů (obojživelníci a větší ryby). Rukáv zachytáva plůdek nežádoucích ryb z povodí.

Na rybníku s přítokem jako má Vizír, je nutné toto zařízení čistit alespoň 2x týdně od detritu, který projde mříží a zachytává se do sítě.

Při prvním čištění bylo zjištěno, že rukáv efektivne zabrarnuje vniknutí plůdku střevličky východní i slunečnice pestré.

Standardizace metod odběrů zooplanktonu

Autor: Marek Baxa, Publikováno: 23. září 2022 13:10

Dne 21.9 2022 proběhl na ENKI determinační seminář pro zooplankton v rámci projektu RAGO za účasti dalších partnerů projektu. Hlavním cílem bylo sjednocení metodik zpracování vzorků. Byly diskutovány různé přístupy k hodnocení vzorků zooplanktonu s ohledem na další využití výsledků. Odběr a zpracování vzorků je různý pro účely hospodářské (yyžírací tlak), vědecké (biodiverzita, biomasy, ekosystémové služby) a další. Jinak je potřeba pracovat se vzorky z hlubokých nebo mělkých vod a z oligotrofních až hypertrofních nádrží. Dále je potřeba zohledňovat distribuci zooplanktonu v nádrži s ohledem na její členitost a další oživení. Byly diskutovány také metodické postupy formalizace zpracování mikroskopických vzorků a interpretace výsledků.

Chov ryb v rámci projektu

Autor: Petr Hanzlík, Publikováno: 23. září 2022 12:07

Jedním z cílů tohoto projektu je ochrana rybničních ekosystémů. To vyžaduje nalezení souladu mezi předmětem ochrany na dané lokalitě a rybářským managementem. Ryby jsou přirozenou součástí vodního prostředí a mají zde nezastupitelnou roli. Společnost ENKI, o.p.s. se snaží k takzvaným biomanipulačním opatřením používat i často mizející, či dokonce již ohrožené, druhy ryb.

V tomto projektu hospodaříme v různých krajích. Při navrhování rybích obsádek bereme v úvahu původní druhy vyskytující se v povodí, omezení vyplývající z předmětu ochrany, úživnost (potenciální zarůstání nežádoucí vegetací). Navrženou obsádku následně konzultujeme s příslušným úřadem CHKO či AOPK.

V uplynulé sezoně jsme se téměř na všech lokalitách soustředili na vývoj jednotlivých společenstev (rostliny, obojživelníci, hmyz, ryby…) za podmínek minimálního, extenzivního hospodaření. V příštím roce budeme obsádky upravovat v souladu s dosaženými výsledky.

V tomto roce se nám společně s FROV podařil umělý výtěr karase obecného. Získali jsme přibližně 0,5 milionu váčkového plůdku. U odchovaných ryb bude prověřena genetická čistota. V případě dobrých výsledků budou tyto ryby nasazeny do NPP Vizír, kde nahradí chybějící obsádku kapra. Dalším druhem, kterým se v našem projektu zabýváme, je slunka obecná. Tato kdysi hojná rybka by v námi obhospodařovaných rybnících měla nahradit invazivní střevličku východní. Našim cílem je nalézt systém odchovu juvenilního candáta obecného v polikultuře se slunkou obecnou. Plůdek slunky obecné je získáván letními odlovy zátahovou sítí. Tento podzim bychom chtěli uskutečnit odlov generačního hejna střevle potoční, které by mělo zajistit návrat tohoto zajímavého druhu do rybníčků v CHKO Brdy. Bohužel jsme zatím neúspěšní v odchovu hrouzka obecného. Tomuto druhu také budeme věnovat v dalších letech nemalou pozornost.

Fytocenologické snímkování 2022

Autor: Luboš Pechar, Publikováno: 18. září 2022 15:45

Pro zjištění počátečního stavu společenstev vyšších vodních rostlin bylo provedeno v termínu od 20. do 28. srpna fytocenologické snímkování.

Na všech rybnících jsme zaměřili pomocí GPS oddělená rostlinná společenstva a v nich vybrali náhodně čtverce o straně 3 m. V každém čtverci jsme provedli soupis všech druhů a určili jejich pokryvnost vyjádřenou Braun-Blanquetovou stupnicí. Tato data jsme doplnili celkovou inventarizací vyšších rostlin, pro ucelenější obrázek místní biodiverzity.

Příští rok plánujeme snímkování 2x opakovat. Poprvé koncem jara a podruhé na vrcholu vegetační sezóny – tedy opět v druhé polovině srpna.

Výsledky tohoto i budoucích snímkování umístíme na jednotlivých kartách rybníků.

Video

Start projektu

Autor: Marek Baxa, Publikováno: 18. září 2022 15:43

Tento rok odstartoval dlouho připravovaný projekt Přírodě blízké rybářské hospodaření jako nástroj pro ochranu cenných rybničních ekosystému. Mnoho let rozvíjená ambiciózní myšlenka propojit zájmy ochrany přírody s rybářským hospodařením tak dostává reálnou podobu. Projekt bude řešen v konsorciu čtyř institucí – ENKI, o.p.s, Fakulta rybářství a ochrany vod, Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni a Bundesamt für Wasserwirtschaft.

Doba řešení projektu je naplánována od dubna 2022 do dubna 2024. Máme tak před sebou dvě ucelené hospodářské sezóny. Těžištěm zdánlivě výzkumného projektu je hospodaření na pronajatých, případně zapůjčených rybnících od AOPK ČR a Vojenských lesů a statků, s.p. Lokality se nachází v chráněných územích CHKO Třeboňsko, CHKO Brdy a CHKO Slavkovský les. Na 12 rybnících, zahrnutých do projektu, chceme ověřit složení a výši alternativních rybích obsádek, které budou naplňovat s ekonomickou soběstačností zájmy ochrany přírody. Navržené způsoby hospodaření vychází a navazují na dlouhodobé zkušenosti partnerů a na zrealizované projekty nejen základního výzkumu.

Rámec projektu tvoří naplánované klíčové aktivity. Vyjma řízení projektu budou fyzické realizovány managementové zásahy na dotčených lokalitách, budou sbírána a poskytovaná různorodá data o biocenózách a fyzikálně chemických parametrech, navazuje snaha o podporu a rozšíření mizejících druhů původních ryb a vznik materiálů s přenosem vědeckovýzkumných poznatků do reálné praxe. Důležitou aktivitou bude zviditelnění projektu.

Realizaci sledujte na stránkách projektu www.ochranarybniku.cz, případně na facebookovém profilu Rago – Ochrana rybníků.

Ambicí je vznik platformy, zastřešující myšlenku šetrného rybářského hospodaření. Projekt běží v plném proudu, tak nám držte palce nebo se rovnou zapojte.

Marek Baxa, manažer projektu.